Öğrenciler Anlatıyor: Almanca Hazırlık Programı

Altınbaş Üniversitesi Almanca Hazırlık Programı öğrencileri, Köln Üniversitesini ziyaret etti. Öğrencilerimiz, ziyarette Almanca hazırlık sınıfında edindikleri dil kazanımlarını da test etme fırsatı buldular.

Üniversitemizin seçkin programlarından Çift Diplomalı Türk-Alman Hukuk Lisans Programı’na 2023-2024 akademik yılında kayıt yaptıran öğrencilere Almanya ziyareti düzenlendi.

Almanca Hazırlık Programı hakkında bilgi veren Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Görevlisi ve Koordinatör Deniz Emrah Baykal, programın ön koşullarından birinin program ortağı Köln Üniversitesince belirlenen seviyede Almanca eğitiminin verilmesi olduğuna dikkat çekti. Baykal, şöyle konuştu:

“Bu amaçla eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Öğrencilerimiz, Üniversitedeki ilk yıllarında ‘kampüs ve üniversiteli’ hayatına hızla dahil oluyor ve her bahar yarıyılında Çift Diplomalı Türk-Alman Hukuk Lisans Program Direktörlüğü ve Köln Üniversitesi ile ortaklaşa koordine edilen Akademik Köln gezisine giderek her iki ülke, şehir, toplum ve ortak programa dair görgü ve bilgilerini artırma fırsatı buluyorlar.”

22-26 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleşen Akademik Köln gezisinde Köln Üniversitesi Program Direktörü Prof. Heinz-Peter Mansel tarafından da kabul edilen Almanca Hazırlık Programı öğrencileri, geziden notlarını, Almancalarının geldiği seviyeyle ilgili düşüncelerini paylaştı:

Zeynep Merve İritaş:

“8 aydır Almanca eğitimi görüyorum, şu an B2 seviyesindeyim. B1 seviyesini başarıyla geçtim. Yeni bir dil öğrenmek çok zor o yüzden çok zorlanıyorum. Buradaki Almanca eğitimi çok yoğun bir program. Bu kadar kısa sürede bu seviyeye geldiğim için mutluyum aslında ama hala geliştirmem gerekiyor. Almanya gezimiz çok güzel geçti, bu kadar rahat edeceğimi düşünmüyordum ve sorun yaşamadım. Orada ders aldık sadece Almanca konuşuldu. Güzel ve keyifliydi.” dedi.

Hilal Babur:

Altınbaş Üniversitesinde yaklaşık 7 aydır Almanca eğitimi görüyorum. Şu an okulumuzda B1 seviyesini bitirdik ama Almanya’da olduğumuz testte B2 Plus seviyesi olarak çıktık. Ben bu program öncesinde lisede de bir süre Almanca eğitimi görmüştüm. Burada üzerine eklemiş oldum. Eğitim olsun, hocalarımız olsun beni tatmin ediyor. Özellikle dil konusunda çok emin olamıyorsunuz seviyenizden birisiyle konuşmadan ama Almanya’ya gittiğimizde yerel halk ile rahatça iletişim kurabildiğimi gördüm ve bu benim motivasyonumu çok artırdı.”

Rümeysa Nur Cankara:

“7 aydır Almanca eğitimi alıyorum. Hepimiz sınıf arkadaşıyız. Almanca düzeyi olarak iyi bir yerdeyiz ama çok daha iyi olmalıyız. Üniversitedeki program çok yoğun. Almanya gezisine ben de katıldım. Orada derslere girdik ve test olduk. Yerel halk ile iletişim kurduk ve derslerde de hocamızın sadece Almanca konuşmasına rağmen hiç zorluk yaşamadık. Oradaki hocalardan gelen geri dönüşe göre, Almanca seviyesi olarak iyi bir yerdeyiz ama daha iyi olabiliriz.”

Ozan Durgun:

“Dile yeteneğim olmadığını düşünüyordum. Program ve hocaların verdiği özenli ve kaliteli eğitim ile Almancayı iyi seviyede öğrendim.”