Mehmet Altınbaş Eğitim v​e Kültür Vakfı

Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı, Altınbaş Grubu'nun kurucusu merhum Mehmet Altınbaş isminin yaşatılması ve grubun enerjisinin sosyal sorumluluk alanında yoğunlaştırılması gayesi ile 2005 yılında kurulmuştur. Vakıf, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun olarak, eşitlik prensipleri çerçevesinde eğitim ve kültür faaliyetinde bulunmak  amacına yönelik olarak Türkiye'de eğitim ve öğretim alanında yetkin ve aydın insanların yetiştirilmesi, eğitimde topluma yüksek fayda sağlanması; kültürel bilgisi yükse​k, bilimsel bilgi ile donatılmış, ihtiyaç duyduğu bilgiye en hızlı ve bilimsel yöntemlerle ulaşabilen, girişimci, topluma ve iş hayatına yön verebilecek, iş kurabilecek, farklı ufuklar açabilecek gençler yetiştirilmesi; kültür miras ve varlığımızın korunması; Türkiye ve Türk kültürünün tanıtılması gibi faaliyetleri yürütmektedir. 

Vakfımıza ismini veren merhum babamızın eğitime yatırım yapmamızı isteyen vasiyetini yerine getirmek ve de vakıf amaçlarımıza katkıda bulunmak üzere, vakfımız tarafından, ilk olarak İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nin (İKBU) kuruluşu 2008 yılında tamamlamıştır. Üniversitemiz, 2017 yılında yapılan isim değişikliğiyle, yoluna “A​ltınbaş Üniversitesi" adıyla devam etmektedir.

Vakfımızın en büyük eseri olan ve ilk öğrencilerini 2011-2012 akademik yılında alan Üniversitemiz, 5 fakülte ve 1 enstitü ile başlayan eğitim yolculuğunu, 10 fakülte, 1 Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve 3 yüksekokul ile sürdürmektedir. 

Uzmanlık alanlarına göre konumlanmış 3 ayrı yerleşkede eğitim veren Altınbaş Üniversitesi, öğrencilerinin yüzde 95’ine çeşitli miktarlarda indirim ve burs sağlamaktadır.