Orman Yangınlarına da Müdahale Edebilecekler!

Altınbaş Üniversitesi öğrencileri, Arama Kurtarma ve Afet Yönetimi Eğitimlerini tamamladı. Bu eğitimler sayesinde 15 kişilik ekip, olası bir afet durumunda bölgeye destek ekibi olarak AFAD koordinasyonunda çalışmalara katılabilecek yetkinliğe sahip oldu.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen "Asrın Felaketi" olarak adlandırılan depremde, Altınbaş Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı koordinasyonunda bölgeye intikal eden öğrenciler, arama kurtarma ve afet yönetimi konusunda kapsamlı eğitimler aldılar.

Deprem bölgesinde aktif rol alan öğrenciler, ilk etapta Sağlık Bakanlığı eğitmenleri eşliğinde ilk yardım eğitimi alarak ilk yardım sertifikalarını almaya hak kazandılar.

Öğrenciler sertifikalarını, üniversitenin Mahmutbey Yerleşkesinde düzenlenen töreninde, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Argun Karacabey, Öğrenci Dekanı Dr. Duygu Kotan Türkden ve İBB AFAD Koordinatörü Rezzak Elazat’ın elinden aldılar.

Yeşilköy AFAD Eğitim Merkezi ve İstanbul İtfaiyesi Resneli Eğitim Merkezi'nde düzenlenen eğitimlere katılan öğrenciler, enkaza giriş, ağır makinelerin enkazdaki kullanımı, afetzedeye ilk müdahale ve afetzedenin enkazdan tahliyesi gibi konularda eğitimler alarak hafif arama kurtarma eğitimlerini de tamamladılar.

Bu eğitimler sayesinde 15 kişilik bir ekip, olası bir afet durumunda bölgeye destek ekibi olarak giderek AFAD koordinasyonunda çalışmalara katılabilecek yetkinliğe sahip hale geldi.

Sadece doğal afetlere değil, orman yangınlarına da özverili bir şekilde hazırlanan ekip, Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonuyla temmuz ayının ilk haftasında alacakları ek bir eğitimle farklı illerde çıkabilecek yangınlara karşı da hazırlıklarını sürdürüyor.