Milletlerarası Tahkim Sanal Mahkeme Yarışması

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Moot Court Takımı bu sene 31.si düzenlenen Willem C. Vis Milletlerarası Tahkim Sanal Mahkeme Yarışması'na katıldı; uluslararası yarışmada Üniversitemizi başarıyla temsil etti.

Hukuk Fakültesi öğrencilerimizin kurduğu Moot Court Takımı Willem C. Vis Milletlerarası Tahkim Sanal Mahkeme Yarışması'na katıldı. Uluslararası yarışmada Üniversitemizi başarıyla temsil etti.

Üniversitemiz üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri Beyza Şara Batur, Kaan Toprak, M. Talip Durğun, Sami Özsoy ve Sudenur Karabulut’tan oluşan Moot Court Takımımızı, takım koçlarımız Doç. Dr. İlyas Gölcüklü ve Araştırma Görevlisi Beliz Haberdar yarışmaya hazırladı.

Takımımız 22-28 Mart tarihleri arasında Avusturya’nın Viyana şehrinde gerçekleştirilen yarışmada dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen takımlar karşısında farklı hukuk fakülteleri ile eşleşerek okulumuzu başarı ile temsil etti.

Takımımız sırasıyla Lozan Üniversitesi, Hong Kong Şehir Üniversitesi, Lviv İvan Franko Ulusal Üniversitesi ve FGV Sao Paulo Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile eşleşti.

Takımımız yarışmada, sadece sözlü olarak değil, hazırlamış oldukları dilekçeler bazında da değerlendirildi. Her iki tarafın da bakış açısı ele alınarak yazılan dilekçeler alanında deneyimli farklı hakemler tarafından yapılan değerlendirmelerde, takımımızın her iki dilekçesi de dilekçenin kurgulanışı, iddiaların ileri sürülüşü ve İngilizce dilinin kullanımı açısından oldukça başarılı bulunarak övgüye layık görüldü.

Takımımız aynı zamanda kalan boş vakitlerinde Viyana şehrini hep birlikte gezerek aynı zamanda kültürel ve turistik olarak da bu fırsatı değerlendirdi.

Hazırlık aşamasında pek çok pratik de gerçekleştiren takımımız, Bilgi Üniversitesinin bu yıl 09-11 Şubat tarihleri arasında 12.sini düzenlediği İstanbul Pre-Moot’una da katılarak bu süreçte de deneyim kazanmış oldu. Hazırlık yarışlarında sırasıyla İstanbul Aydın Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile yapılan yarışmalarda takımımız hem deneyim hem de yeni bilgiler kazanarak yoluna, hazırlıklarına devam etti.

Takımımız sadece katılımcı olarak değil, aynı zamanda izleyici ve gözlemci olarak da İstanbul Üniversitesi tarafından bu sene 4.sü düzenlenen İstanbul Vis Pre Moot final yarışmasını da izleme fırsatı bulmuştur. Mannheim Üniversitesi ve Humboldt Üniversitesi Hukuk Fakültesi arasında gerçekleşen final yarışması da takımımıza kazandırdığı bakış açıları ile oldukça verimli geçti.

Yarışmaya kadar Bonn Üniversitesi, Mef Üniversitesi, Karadağ Üniversitesi, Azerbaycan ADA Üniversitesi, Belgrad Üniversitesi Hukuk Fakültesi gibi pek çok prestijli üniversite ile de çok değerli hakemlerin katıldığı çevrimiçi hazırlık müsabakaları da gerçekleştirildi.

2024 IISL Manfred Lachs Uzay Hukuku Moot Court Yarışması

Takımımız aynı zamanda 8-12 Nisan 2024 tarihleri arasında yine Avusturya’nın Viyana kentinde gerçekleştirilen 2024 IISL Manfred Lachs Uzay Hukuku Moot Court Yarışması’na katılım sağlamıştır. Moot Takımı üyelerimizden Kaan Toprak, Merih C. Ayyar ve Sudenur Karabulut’tan oluşan ekibimiz üniversitemizi bu prestijli yarışmada da başarı ile temsil etti.