İstanbul’un Tarihi 5 Semti

İstanbul, tarih boyunca pek çok medeniyete, kültürel mirasa ev sahipliği yapmış önemli bir şehir. İstanbul’un her bir köşesinde tarihi izler taşıyan bir semt var.

İstanbul'un tarihi semtleri kuşkusuz şehrin zengin geçmişinden izler taşıyan, çeşitli kültürel miraslara ev sahipliği yapan önemli noktalar. Bu semtler ziyaretçilere İstanbul'un tarihini ve kültürünü yakından tanıma fırsatı sunuyor.

İşte o semtler 

Sultanahmet 

Tabii ki ilk sırada Yerebatan Sarnıcı’ndan Topkapı Sarayı’na pek çok kültürel miras barındıran Sultanahmet yer alıyor. Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları dönemlerinde önemli bir merkez olan Sultanahmet, Ayasofya, Sultanahmet Camii (Mavi Camii), Topkapı Sarayı gibi önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor.

Balat 

Bir diğer önemli tarihi semt ise Fatih ilçesinde yer alan Balat. Balat, Bizans dönemindeki Fenerbahçe semtinin kuzeyinde yer alır ve tarihi evleriyle ünlüdür.

Üsküdar

Anadolu Yakası’na baktığımızda Üsküdar tarihi bir semt olarak karşımıza çıkıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir liman kenti olan Üsküdar, tarihi camileri, çarşıları ve surlarıyla bilinir. Semt, tarih boyunca önemli bir kültürel ve ticaret merkezi olmuştur. Üsküdar'ın sahil şeridi, İstanbul'un en güzel manzaralarından birini sunuyor.

Beyoğlu

Tekrar Avrupa Yakası’na dönüyoruz. Burada yer alan Beyoğlu, tarihi Galata Kulesi'ne ev sahipliği yapıyor ve İstiklal Caddesi gibi önemli alışveriş ve eğlence merkezlerini barındırıyor. Günümüzde de pek çok turistin tercihi olan Beyoğlu, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde ve Cumhuriyet döneminde önemli bir kültür ve sanat merkezi olmuştur.

Kadıköy 

Son olarak, Kadıköy Anadolu Yakası’nda İstanbul'un en eski semtlerinden biri olarak sokakları ve çeşitli kültürel etkinlikleriyle dikkat çekiyor. Kadıköy'ün en popüler noktalarından birisi olan Moda Sahili İstanbul'un güzel bir manzarasına ev sahipliği yapıyor.