Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı Programı Hakkında

Türkiye’de diş hekimliği mesleğinin gelişimiyle birlikte mesleğin klinik uygulamasında en önemli rollerden birisine sahip olan “Diş Hekimi Asistanlığı” oldukça önem kazanmaya başlamış ve sektör içerisinde aranan meslek gurubu haline gelmiştir.
Diş hekiminin klinik çalışmalarında ona yardımcı olan teknik elemanı yetiştirmeyi amaçlayan “Ağız ve Diş Sağlığı” programını tamamlayan öğrenciler ön lisans diploması almaya hak kazanarak “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” unvanına sahip olacaklardır.
Öğrencilerimiz, zengin eğitim kadrosu ve diş hekimliği fakültesinin getireceği klinik entegrasyon sayesinde, eğitimi meslekle iç içe yaşayarak öğrenmekle birlikte gelecekteki kariyer hedeflerine uzanan yolda mesleki çevre ve iletişimlerini en üst düzeyde artırma imkanına sahip olacaktır.
Bu program sayesinde öğrencilemiz ağız ve diş sağlığının temel ilkelerine hâkim olmanın yanı sıra sağlık yönetimi, muayenehane idaresi konularında bilgi sahibi olacak bir eğitime kavuşacaktır.

Ayrıcalıklar
• Öğrencilere, diş hastanesi ile entegre klinikte uygalama yapabilme imkanı sağlanmaktadır.
• Tıp, Diş ve Eczacılık Fakültelerimizle aynı kampüste bulunması öğrenciye, hastane ortamında ve teknolojiyi takip eden donanımlı laboratuvarlarda teorik eğitimi deneyimleme imkanı sağlamaktadır.
• Öğrencilerin vizyon gelişimi için düzenli aralıklara alanda çalışan uzman kişiler tarafından eğitimler düzenlenmektedir.
• Teknik bilgi dışında alanda çalışacak öğrencilerde bulunması gereken yetkinliklerin geliştirilmesi adına sosyal ilişkiyi geliştirecek bir eğitim içeriği oluşturulmuştur.
• Uluslararası faaliyetleri Erasmus programı kapsamındaki öğrenim ve staj hareketlilikleri ile desteklemektedir.

Çalışma Alanı
Öğrenciler mezun olduklarında, diş hekimi muayenehaneleri, kamu ve özel kişilere ait diş hekimliği poliklinikleri, Sağlık BakanlığıIna bağlı Ağı ve Diş Sağlığı Merkezleri ve devlet hastanelerinde diş hekimi yardımcısı pozisyonun görev alabilmektedir.​