​​​​Bölüm Başkanının Mesajı

Doç. Dr. Hakan KAYGUSUZ

Matematik, fizik ve kimya tüm bilimlerin temeli ve ortak dilidir. Bu nedenle temel bilim alanlarındaki bilgi eksikliği ile iyi bir mühendis, mimar, sağlıkçı ya da iktisatçı olmak olanaklı değildir. Temel bilimler konusunda etkin bir bilgi birikimi; yaratıcı, sorgulayan, orijinal fikirler ve çözümler üretebilen bireyler yetiştirir.
Altınbaş Üniversitesi Temel Bilimler Bölümü olarak; Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi başta olmak üzere üniversitemizin tüm fakültelerine matematik, fizik ve kimya derslerini lisans ve lisansüstü düzeyde vermekteyiz. Bölümümüz her bir eğitim-öğretim yılında üniversitemizin üç yerleşkesinde yüzlerce öğrencimize 30'dan fazla teorik ve uygulamalı ders açmaktadır.
Bölümümüz temel bilim alanlarında özgün bilimsel araştırmalar yürüterek bilimsel literatüre katkıda bulunmakta ve saygın bilimsel dergilerde yayınlar yapmaktadır. Araştırma alanlarımız arasında kompleks analiz, uygulamalı matematik, teorik fizik, fiziksel kimya, biyofizik ve biyomühendislik bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, fakültemizdeki mühendislik bölümlerinin araştırma etkinliklerine de destek olarak disiplinler arası çalışmalarda yer almaktayız.


Doç. Dr. Hakan KAYGUSUZ
Temel Bilimler Bölüm Başkanı