Altınbaş Üniversitesi 16. Yaşını Kutladı

Altınbaş Üniversitesi 16. kuruluş yıl dönümünü özel bir törenle kutladı. Törende, Üniversitede 7 yıldır hizmet veren akademik ve idari personele 7. Hizmet Yılı Ödülü, başarılı mezun öğrencilere de Seçkin Mezun Ödülleri verildi.

Altınbaş Üniversitesi 16. Kuruluş Yıl dönümünü özel bir törenle kutladı. Törenin açılış konuşmalarında bir yıllık değerlendirmeler ön plana çıktı.

Fatma Altınbaş Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, idari ve akademik kadronun yanısıra Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ertuğrul Selçuk Güldüler, Bağcılar Kaymakamı Abdullah Uçgun, Mütevelli Heyet Başkanı Ali Altınbaş, Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Vakkas Altınbaş ve Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sofu Altınbaş ve Üniversite Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan katıldı.

Mütevelli Heyet Başkanı Ali Altınbaş, daha çok bilim üreten ve topluma katkı sağlayan bir üniversite olmak adına çalışmaların sürdürüleceğini söyleyerek, “Bugün, 16. kuruluş yıl dönümümüzü kutlarken, bir üniversitenin kurumsal kimlik kazanmasının 10 ila 15 yıl arasında gerçekleştiğini biliyoruz. Bu bağlamda, 16 yılı geride bırakarak yetişkin bir kurum olma özelliğine eriştiğimizi gururla ifade ediyoruz. Kuruluşundan bu yana üzerinde titizlikle çalıştığımız uluslararası bilimsel çalışmalara katılımın artması hem öğrencilerimiz hem de öğretim görevlilerimiz için büyük bir memnuniyet kaynağı. Bu durum, eğitim markamızın ulusal ve uluslararası alanda güçlenmesine ve bilimsel katkı sunan bir kurum olma yolunda emin adımlarla ilerlememize katkıda bulunuyor.” değerlendirmelerini yaptı.

Mütevelli Heyet Başkanı Ali Altınbaş, gelinen noktada, Üniversitenin tüm çalışanlarının eğitim markasını güçlendirmek için yaptığı çalışmaları takdirle izlediğini belirterek, “Çalışmalara büyük bir özveriyle katkıda bulunduklarını biliyoruz. Bu vesileyle, tüm çalışanlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Dünyanın her geçen gün değişen düzeninde, toprak büyüklüğünün önemini yitirdiği, asıl önemli olanın üretilen bilgi ve bu bilginin topluma ve ülkeye katkısı olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Savaşların ve sömürgecilik anlayışının değiştiği günümüzde, aile olarak bu bilim, teknoloji ve bilinçlenme yolculuğunda ne kadar doğru bir konumda olduğumuzu açıkça görebiliyoruz. Eğer dünya ile yarışmak ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak istiyorsak, buradaki bilim yuvasında üretmeye devam etmeliyiz. Bu üretim sayesinde, bilim ve teknolojinin ışığında ülkemizin geleceği aydınlanacaktır.” diye konuştu.

Açılış konuşmasında özellikle son yıllarda elde edilen başarılara değinen Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Çağrı Erhan, “Üniversitemiz sadece İstanbul’da ve Türkiye’de değil artık bölgemizde tanınan, bilinen, itibar sahibi, iş birliği yapılan, öğrenci gönderilen ve öğrencisi kabul edilen, öğretim üyesi gönderen ve kabul edilen önemli bir yüksek öğretim müessesi haline geldi. 7-8 yıl önceki gibi çocukluk çağı ifadelerini kullanmıyoruz. Artık yetişkinlik çağına geçmiş, her geçen yıl kalitesine ve büyüklüğüne artı değerler ekleyen ve genişleyen bir üniversiteyiz. Sizlerin de katkılarıyla geleceğimize umutla bakıyoruz.” diye konuştu. Uluslararasılaşma politikası gereği bünyesindeki toplam öğrenci sayısının yüzde 51’nin uluslararası öğrencilerden oluştuğunu hatırlatan Prof. Dr. Çağrı Erhan, şöyle konuştu:

“Dünyanın 105 farklı ülkesinden gelen öğrencilerimiz var. 2024 rakamlarına göre, üniversitemiz toplam öğrenci sayısının yüzde 51’i uluslararası öğrencilerden oluşmakta. Bu çerçevede de Türkiye’deki birincilik pozisyonumuzu koruyoruz. Dünyada da ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi. Uluslararasılaşma hedefimize istinaden gerek Erasmus gerek ikili akademik iş birlikleri içerisinde en fazla sayıda öğrencimizi ve personelimizi yurtdışına değişim programlarına göndererek bu yıl kendi içimizde rekor kırdık. Yine uluslararası düzeyde kıymetli makaleleri indeksleyen Scopus Akademik Veri Bankası listesine göre de 2024 üniversite sıralamasında Altınbaş Üniversitesi etki alanında kategorisinde Türkiye’deki üniversiteler arasında 31., vakıf üniversiteleri arasında da 11. oldu. İnovasyon alanı kategorisinde de üniversiteler arasında 49., vakıf üniversiteleri arasında da 16. olarak akademik başarılarımıza bir yenisini ekledik.”

Prof. Dr. Erhan ayrıca kurum olarak birçok akreditasyona dahil olduklarının altını çizdiği konuşmasında yeni bir gelişme olarak Türk Dünyası Üniversiteler Birliğine tam üye olunduğunu duyurdu, Erhan, “Türk dünyasında sadece kaliteli kurumların yer aldığı bir birlik ve bu üyelikten dolayı da çok mutluyuz. Çok geniş bir coğrafyada paydaşlarımızla iş birliğimizi daha da büyüterek devam edeceğiz.” dedi.

Altınbaş Üniversitesinin Türkiye’de AB Horizon Projesi alan 2 üniversiteden biri olduğunu da söyleyen Prof. Dr. Erhan, “7 buçuk milyon Euroluk bir projeyi bu sayede Üniversitemize kazandırmış olduk. Projeyi almamıza vesile olan herkese teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Törende ayrıca üniversite bünyesinde 7 yıldır hizmet veren akademik ve idari personele 7. Hizmet Yılı Ödülü takdim edildi. Mezun öğrencilerin başarılarını taçlandırmak amacıyla da 4 farklı kategoride Seçkin Mezun Ödülleri verildi.

Tören toplu fotoğraf çekimi sonrasında sona erdi.