Eşitliğin Irkı veya Cinsiyeti Yoktur!

Uluslararası Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Günü kapsamında Equilty Has No Gender or Race etkinliği gerçekleşti.

Altınbaş Üniversitesi Uluslararası Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Günü kapsamında “Eşitliğin Irkı veya Cinsiyeti Yoktur!” başlıklı etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Gayrettepe 100. Yıl Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte günümüzde hala birçok toplumda önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan cinsiyet ve ırk ayrımcılığı ele alındı.

Cinsiyet ve ırk ayrımcılığının çeşitli yönlerini ele alarak toplumsal farkındalık oluşturma amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, bu ayrımcılıkların nasıl engel oluşturdukları ve bu engellerin nasıl aşılabileceği üzerine yoğunlaşıldı.

Altınbaş Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Uygulama Merkezi (TOKAMER) Müdürü Dr. Banu Kavaklı ve Kurul Üyesi Dr. Berna Ekal’ın yanı sıra Altınbaş Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Arda İbikoğlu etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı.

Dr. Banu Kavaklı konuşmasında iş dünyasında kadın ve erkek eşitsizliğine değinerek, cinsiyete dayalı ücret uçurumunu anlattı. Kavaklı,” Bu uçurum, diğer her şeyin eşit olduğu, yani aynı düzeyde eğitim, aynı iş deneyimi, aynı şirkette aynı miktarda çalışma, iş başında eğitim gibi aklınıza gelebilecek her şeyin eşit olduğu durumu ifade eder. Tüm bunlar eşit olduğunda, kadınlar erkeklerden daha az ücret alır, sırf cinsiyet faktörü yüzünden." diye konuştu.

Dr. Berna Ekal ise "Farkındalık anahtardır. Farkında olmak ve hayatımızı buna göre değiştirmek değişim için ilk adımdır. İnsanlar farkında olursa, o toplumda olumsuz bir ortam ya da olumsuz bir politika yaratmak daha zor olacaktır." değerlendirmelerini yaptı.

Dr. Arda İbikoğlu da eşitsizlikleri ortadan kaldırma konusunda yasaların önemine değindi ve "Yasalar tek başına değişim getiremez. Toparlanmaları, sahadaki sosyal ve siyasi aktörler tarafından desteklenmeleri gerekir. Yapmamız gereken yasal değişime ulaşmak ve sonra da bunu işler hale getirmektir." dedi.