İstanbul’da Tarihin ve Kültürün İzlerini Aramak: Anıtlar

Her köşesi tarih ve kültür dolu İstanbul’da Kız Kulesi’nden Cumhuriyet Anıtı’na İstanbul’daki 10 anıt.

İstanbul, binlerce yıllık tarihiyle dünyanın en zengin kültürel miraslarından birine sahip bir şehir. Bu büyük metropol, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan birçok anıta ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken 10 anıtı sizler için derledik:

Taksim Cumhuriyet Anıtı

Taksim Meydanı’nda bulunan Taksim Cumhuriyet Anıtı, cumhuriyetin yeni gösteri alanı olarak seçilen Taksim Meydanı’na anıt yapılması için dünya çapında düzenlenen yarışma sonucunda kazanan İtalyan Pietro Canonica tarafından yapılmıştır.

Çemberlitaş Sütunu

Çemberlitaş Sütunu ya da diğer adlarıyla Yanık Sütun veya Konstantin Sütunu 330 yıllarında İmparator I. Konstantin onuruna, İstanbul'un yedi tepesinden biri olan Çemberlitaş’a dikilmiştir.

Atatürk ve Gençlik Anıtı

İstanbul Üniversitesi merkez binasının önündeki “Atatürk ve Gençlik Anıtı”, 1955 yılında Heykeltıraş Yavuz Görey tarafından yapılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Anıtı

Fatih Bozdoğan Kemeri ile Saraçhane geçidi arasındaki parkın içinde yer alan Fatih Sultan Mehmet Anıtı, Fatih Belediyesi tarafından Fatih Sultan Mehmed’in anısına 29 Mayıs 1987 tarihinde yaptırılmıştır.

Kız Kulesi

İstanbul Boğazı’nın ortasında yer alan Kız Kulesi’nin tarihi M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanır. Efsanelerle dolu geçmişi ile bilinen bu kule, İstanbul’un sembolik yapılarından biridir.

Galata Kulesi

İstanbul’un en ikonik yapılarından biri olan Galata Kulesi, 1348 yılında Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir.

Konstantin Dikilitaşı

Konstantin Dikilitaşı, Sultanahmet Meydanı’nda yer alır.  Anıtın yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte I. Konstantin (MS 324-337) veya I. Teodosius (MS 379-395) dönemlerinde inşa edildiği sanılmaktadır.

Kadıköy Boğa Heykeli

Boğa Heykeli, 1864 yılında Fransız heykeltıraş Isidore Jules Bonheur tarafından yapılmıştır.

Beşiktaş Kartal Heykeli

Beşiktaş Kartal Heykeli Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü Başkanı Bülent Çınar'a yaptırılmıştır.

Arkadios Sütunu

Arkadyos Sütunu veya Avrat Taşı, Roma İmparatorluğu'nda 5. yüzyılda İmparator Arkadyos devrinde çıkan Got isyanının Hun Hakanı tarafından bastırılıp, isyancı Gaines'i yenerek kellesinin İstanbul'a gönderilmesi üzerine imparator tarafından İstanbul'da dikilmiş zafer sütunudur.