İstanbul’da Görmeniz Gereken 10 Müze

Her köşesinde tarih barındıran İstanbul’da gezmeniz gereken 10 önemli müzeyi keşfe çıkmaya ne dersiniz?

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ana birimden oluşan kompleks, bir milyonu aşan eserle dünyanın en büyük müzeleri arasında bulunuyor.

Müzede, Osmanlı toprakları içerisinde bulunan Kuzey Afrika, Balkanlar, Mezopotamya, Anadolu ve Arap Yarımadası’ndan eserler sergileniyor.

Son yapılan dekorasyondan sonra ziyaretçilerin ilgisini çeken müzede, adını üzerindeki İskender kabartmalarından alan İskender Lahdi ve MÖ 13. yy’da yapılan ve bilinen dünyanın uluslararası ilk yazılı antlaşması olan Kadeş Antlaşması da sergileniyor.

 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi 

İslam ve Türk sanatı eserlerini bir arada toplayan ihtişamlı Türk ve İslam Eserleri Müzesi 1913’te açılmıştır.

Selçuklu döneminin estetiğini ortaya koyan el işleriyle dolu, el yazması kitaplar, armalar, cam objeler, tekstil ürünleri ve 800 yıl önce genç kızların elleriyle yaptıkları nadide halılar gibi eserler ziyaretçilerini bekliyor.

 

Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi

Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtlarından olan Ayasofya, mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği ile sanat dünyasında önemli bir yere sahip.

Defter-i Hakani Nezareti binasında ziyarete açılan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, işte bu görkemli yapı Ayasofya’nın yaklaşık 1700 yıllık tarihini anlatıyor. 

 

Topkapı Sarayı

Gülhane Parkı hariç olmak üzere yaklaşık 350.000 metrekarelik bir alan kaplayan Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi Topkapı Sarayı; yapıları, mimarisi, koleksiyonları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi ile dünyanın en büyük müze-saraylarından biridir.

Topkapı Sarayı’nda Padişahların özel eşyalarından, paha biçilemeyen Kaşıkçı elmasına, Kutsal Emanetler’den, merak uyandıran Harem Dairesi’ne kadar ziyaretinizi bekleyen pek çok şey var.

Topkapı Sarayı hakkında daha detaylı bilgi almak için Topkapı Sarayı haberimizi okuyabilirsiniz. 

 

İstanbul Deniz Müzesi

20 bine yakın koleksiyonuyla Türk denizcilik tarihine ışık tutan İstanbul Deniz Müzesi, 1897’de kurulmuştur.

15. yy’dan kalma Tarihi Kadırga, Atatürk’e ait kayıtlar, saltanat kayıkları gibi pek çok eserin sergilendiği müze Türkiye'nin denizcilik alanında en büyük müzesi. 

 

Dolmabahçe Sarayı

Osmanlı Sultanı I. Abdülmecid’in 1843’te yaptırdığı Dolmabahçe Sarayı Barok tarzı mimarisi ile öne çıkıyor.

Saray Cumhuriyet döneminde, Atatürk'ü İstanbul ziyaretlerinde ikametgah olarak kullanılmıştır.

Dolmabahçe Sarayı, 25 Haziran 1979'da 554 sayılı Millet Meclisi Başkanı emriyle turizme açılmıştır. 

 

Harbiye Askeri Müzesi

1862’de Mekteb-i Harbiye binası olarak inşa edilen yapıda bulunan Harbiye Askeri Müzesi, Türk Ordusu’nun kuruluşundan Osmanlı’ya Birinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar askeri teknoloji eserleri sergiliyor.

Ayrıca İstanbul’un fethinde Bizans’ın Haliç’i kapattığı zincir, Çanakkale savaşında kullanılan savaş topu ve bombardıman uçağı gibi eserlerin sergilendiği müzede müzenin açık olduğu her gün 15.00-16.00 arası mehter konserini izleyebilirsiniz. 

 

Kariye Müzesi

Edirnekapı’da yer alan Doğu Roma İmparatorluğu döneminde büyük bir yapı topluluğu olan Khoara Manastırı'nın merkezini oluşturmaktaydı. İstanbul'un Fethi'nden sonra elli sekiz yıl daha kilise olarak işlevini sürdü. Mozaikleri ile ünlü kilise, 1511'de cami olarak kullanılmaya başladı.

1945'te ulusal anıt ilan edilen yapı, Bakanlar Kurulu kararı ile 1948 yılında Müzeler İdaresi’ne bağlı bir müze haline getirildi. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi olan Kariye, 2019 yılında Diyanet İşleri Başkanlığına devredildi.

Mozaik ve freskleriyle dünya çapında tanınan Kariye Müzesi’nde, mozaiklerin yanı sıra renkli ve desenli mermer süslemeler de vardır. 

 

Rahmi Koç Müzesi

Haliç’in kıyısında iş adamı Rahmi Koç’un desteğiyle 1994’te açılan Rahmi Koç Müzesi Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişimin başlangıçtan günümüze ilerleyişini sunuyor.

TCG Uluç Ali Reis Denizaltı, 1952’de inşa edilen Fenerbahçe Vapuru ve 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan savaş uçakları, klasik arabalar gibi pek çok eser sergilenen müze Hasköy’de ziyaretçilerini bekliyor. 

 

Sakıp Sabancı Müzesi

Atlı Köşk’te 2002’de açılan Sakıp Sabancı Müzesi 14-20. yüzyıl Kur an-ı Kerim, hat nüshaları ve Tanzimat’tan Cumhuriyet’e zengin resim koleksiyonuyla öne çıkıyor.