TÜBİTAK’tan üniversitemize önemli ziyaret.

Üniversitemizi ziyaret eden TÜBİTAK başkanının katıldığı etkinliği açılış konuşmasını rektörümüz Prof. Dr. Çağrı Erhan ve Bilimsel Araştırmalar Daire Başkanımız Doç. Dr. Hakan Kaygusuz gerçekleştirdi.

 

Üniversitemizin değerli akademisyenleri ve öğrencileriyle bir araya gelen Prof. Dr. Hasan Mandal, bilimsel araştırmanın önemine değinerek, bilgiyi üretenle, bilgiyi kullananı birleştirmeye çalıştıklarını dile getirdi. Rektörümüz Prof. Dr. Çağrı Erhan ise bilimsel araştırma projelerinin önemine değinerek, “2 yıl önce başlattığımız akreditasyon süreçlerimiz başarıyla sürüyor. YÖKAK başta olmak üzere, fakültelerimizin aldığı akreditasyonların temelinde araştırma alt yapısına verdiğimiz önem yatıyor." diye konuştu.

 

Ayrıca ülkemizin savunma sanayisindeki deneyiminden bahseden Prof. Dr. Hasan Mandal,

Türkiye'deki savunma sanayisindeki yerlilik oranının %20'lerden %80'lere çıktığını aktardı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği Komisyonu tarafından da bilim ve araştırma konusunda üst düzey görüldüğünden bahseden Hasan Mandal, üniversitemizin değerli akademisyenlerinden Prof. Dr. Feride Severcan'ın aldığı destekten bahsetti.

 

“Lisans öğrencileri, araştırma projelerine katılmalı"

 

Prof. Dr. Hasan Mandal yaptığı değerlendirmede, TÜBİTAK olarak bilgiyi üretenle, bilgiyi kullananı birleştirmeye çalıştıklarından bahsetti. Öncelikle lisans öğrencilerinin araştırma projelerine katılımlarını önemsediklerini belirtti. “Vakıf Üniversiteleri bakımından burası fırsat alanı. Öğrencinin kariyer ilerleyişini de sağlıyor. Elimizdeki en büyük güç, öğrencilerimiz yani, genç insan kaynağımız.

 

“TÜBİTAK çıktı ve etkiyi yani çözümdeki başarıyı izlemeye çalışıyor. “

 

TÜBİTAK olarak “Nasıl" sorusunun cevabını oluşturmaya çalıştıklarını aktaran Hasan Mandal, üniversite – iş dünyası – kamu – toplum iş birliklerini kurmaya çalıştıklarını söyledi.

 

“En büyük gücümüz öğrencilerimiz yani genç insanlarımız"

 

Hasan Mandal konuşmasında “Lisans öğrencilerinin araştırma programlarına dahil olması birinci önceliğimiz" dedi.

 

Artık üniversite sanayi ya da iş dünyası ve kamu sarmalına toplumun da eklendiğini söyledi.

 

Öğrencilerin girişimcilik ekosistemine erken dönemde katılmasına değinen Hasan Mandal, toplantının sonunda soruları cevapladı ve önerileri dinledi

 

Kendisine üniversitemize yaptığı bu ziyaretten dolayı teşekkür ediyoruz.​​