Somer Şef ile Türk Mutfağının Geleceği

MasterChef programıyla öne çıkan başarılı şef Somer Sivrioğlu Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe yerleşkesinde üniversiteli gençlerle bir araya geldi.

Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin etkinliğine katılan Somer şef, öncelikle uygulama mutfağını ziyaret etti, ardından düzenlenen konferansa katıldı.

Konferans, Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Gökhan Taşpınar'ın açılış konuşmasıyla başladı. Taşpınar, Türkiye'de 100'ün üzerinde gastronomi okulu olduğunu belirterek, aşçılığın televizyon programlarıyla birlikte ön plana çıktığına dikkat çekti.

Ortak Dersler Bölümü Dr. Öğretim üyesi İnanç Atılgan da, Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nün Türkiye'yi yurt dışında temsil etmek üzere hazırladığı projeleri anlattı.

Somer şef konuşmasında, yurt dışında açılan Türk restoranlarının genelde döner kebap üzerine hizmet verdiğini belirterek, “Bunun sebebi göçmenlerin en iyi bildikleri işi yapma isteği. Türk Mutfağı dünyanın en iyi 3 mutfağı arasına girebilir. Çünkü ürün bakımından çok zengin. Gerçek Türk mutfağı Orta Anadolu mutfağıdır" diye konuştu.

Altınbaş Üniversitesi'nin de hassasiyetleri arasında yer alan sıfır atık konusuna da değinen Somer Sivrioğlu, “Türkiye sıfır atık konusunda çok da kötü bir yerde değil. O felsefeyi iyi kullanıyoruz" dedi.

Somer şef, mutfakta İngilizce bilmenin önemine de vurgu yaparak, “Şeflerimiz İngilizceyi iyi değil çok iyi bilmeliler. Çünkü dünyadaki ve mutfaktaki hâkim dil İngilizce" değerlendirmesini yaptı.

Hedefi yurt dışında çalışmak olan gastronomi öğrencilerine, gitmeden önce çok iyi bildikleri 7–8 Türk yemeği tarifini hazır etmeleri önerisini yapan Somer Sivrioğlu, etkinliğin sonunda Altınbaş Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı yemekleri tattı.

Keyifli geçen etkinliğin sonunda Somer Sivrioğlu'na fidan hediye edildi ve Uygulamalı Bilimler Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Uçan tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

​ 

​​​