Close

ULUSLARARASI OFİS

Eğitim Dili

Altınbaş Üniversitesinde fakültelerin eğitim dilleri aşağıdaki gibidir; 

Fakülte AdıEğitim Dili
Eczacılık Fakültesi İngilizce
Fen Edebiyat Fakültesi İngilizce
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İngilizce
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Türkçe
Hukuk Fakültesi %30 İngilizce - %70 Türkçe
Türk-Alman Hukuku Çift Diploma Programı %50 Türkçe - %50 Almanca
Tıp Fakültesi İngilizce

 

Türkçe yürütülen programlara yerleştirilen öğrencilerin Türkçe, % 30 İngilizce programlara yerleştirilen öğrencilerin Türkçe ve İngilizce düzeyleri ile İngilizce yürütülmekte olan programlara yerleştirilen öğrencilerin İngilizce düzeyi, Üniversitenin düzenlediği dil yeterlik sınav sonucuna veya ulusal ya da uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavının (TOEFL, FCE, TOEIC, TÖMER, v.b.) sonucuna göre belirlenir. 

Uluslararası İngilizce yeterlilik sınavları için Altınbaş Üniversitesi tarafından Kabul edilen minimum puanlar aşağıdaki gibidir; 

Sınav Adı

Minimum Puan

TOEFL IBT

65

CAE

C

CPE

C

FCE

B

Türkçe yeterlilik için kabul edilen belgeler;

1. TÖMER belgesi (ADP Seviye Karşılığı B1, B2, C1 - YÖS Seviye Karşılığı B veya A)
2. Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri (YETKM) tarafından verilen sertifikalar ve Türkçe Yeterlilik Sınav Sonuçları (B1, B2 ve C1 sertifikaları)
3. Türkçe Yeterlilik Belgesine sahip olmayan adayların Türkçe düzeyleri Altınbaş Üniversitesi tarafından yapılacak Türkçe Seviye Tespit Sınavı sonucuna göre belirlenir. Yeterlik sınavında 100 tam puan üzerinden en az 60 puan alan öğrenci başarılı sayılır, eğitime başlayabilir.
4. T.C. Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan yurtiçi ve yurtdışında bulunan liselerde son üç sene Türkçe olarak öğrenim görüp lise eğitimi tamamlayan öğrenciler Türkçe dil belgesi zorunluluğundan muaf sayılırlar.

Türkçe veya İngilizce programlara yerleştirilen öğrencilerden Türkçe veya İngilizce dil yeterlik sınavında başarısız olan öğrenciler bir yıl süreli Hazırlık sınıfına alınır. Bu süre sonunda başarılı olan öğrenciler kayıtlı oldukları programların birinci sınıfına başlar. Başarısız olanlara bir yıl daha ek süre verilir.  

%30 İngilizce programlara yerleştirilen öğrencilerden Türkçe ve İngilizce dil sınavlarının birinde veya her ikisinde başarısız olan öğrenciler bir yıl süreli Türkçe ve/veya İngilizce Hazırlık sınıfına alınırlar. Birinci yılın sonunda Türkçe ve İngilizce dil sınavlarında başarılı olan öğrenciler kayıtlı oldukları programların birinci sınıfına başlarlar. Birinci yılın sonunda Türkçe ve/veya İngilizce dil sınavlarında başarısız olanlara bir yıl daha ek süre verilir.